Třetí prohlášení Českého mírového fóra k situaci v Sýrii 19. 2. 2016

Adresováno občanům ČR, ústavním zástupcům, vládě a prezidentovi republiky.

My, členové ČMF, se obáváme, že světový mír je v akutním ohrožení. Jak se k tomu postaví Česká republika? Podpora skutečného mírového procesu je mezinárodním úkolem ČR.

Pokračuje úspěšný postup letectva Ruské federace a Syrské armády proti IS. V reakci na tento vývoj vyhrožují Turecko a Saudská Arábie vojenskou intervencí v Sýrii. Vzhledem k historické zkušenosti, že šílenci jsou nejnebezpečnější, když se nacházejí v úzkých, nelze vyloučit reálný plán zatáhnout do konfliktu USA a NATO.

1. Turecko i Saudská Arábie vedou agresivní politiku a podporují ty síly, proti kterým Západ údajně bojuje. Větší politická schizofrenie snad ani není možná.

2. Turecko se vydalo na cestu k sunnitsko­islamistické diktatuře. Podpora terorismu v Sýrii, válka proti Kurdům a politická i fyzická likvidace opozice je vládami západních států ignorována. Naopak jako odměnu za aktivní podporu islamistických milicí v Sýrii a za spoluvinu na masové migraci dostává Ankara miliardy eur, NATO posiluje v regionu. Existuje dvojí možné vysvětlení. Buď se EU zbláznila, nebo zcela abdikovala na veškeré evropské hodnoty.

3. O stavu lidských práv v Saudské Arábii není zapotřebí psát. Tato fanatická diktatura potírá nejbrutálnějším způsobem všechny hodnoty, na kterých kdy stála osvícenská Evropa. Zároveň vede krvavou válku v Jemenu, o kterou se však EU a NATO vůbec nezajímá.

Vyzýváme českou vládu k následujícím krokům:

V rámci EU a NATO se postavit zcela jednoznačně a srozumitelně proti džihádistickému válečnému hazardu. I přes nejnovější prohlášení tureckého ministra obrany, který intervenci vyloučil, není hrozba velkého vojenského konfliktu zažehnaná.

V rámci EU iniciovat transparentní vyúčtování miliard, které Turecku darovala Evropská unie. Požadovat důkazy, že slouží k zastavení masové migrace a ne k financování boje proti Kurdům či syrského džihádu.

Vyjádřit politickou podporu všem demokratickým silám v Turecku a požadovat okamžité zastavení jejich perzekucí.

V rámci OSN se zasadit za okamžité ukončení saúdskoarabské intervence v Jemenu a iniciovat celoevropský zákaz prodeje zbraní golfským feudálům.

Objasnit občanům státu, který zastupuje, jaká je role kancléřky SRN Merkelové v rámci EU a na půdě mezinárodní diplomacie. Nikoliv vrcholné orgány Unie, ale spolková kancléřka rozhoduje o tzv. evropských záležitostech. Kdo ji k tomu dal mandát? Máme Evropskou nebo Německou unii?

Vladimíra Vítová, Ivan Müller, Petr Schnur

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/nazory-a-petice/Treti-Prohlaseni-Ceskeho-miroveho-fora-k-situaci-v-Syrii-422628

http://www.literarky.cz/blogy/petr-schnur/21533-teti-prohlaeni-eskeho-miroveho-fora-k-situaci-v-syrii

http://www.czechfreepress.cz/vase-free-zona/treti-prohlaseni-ceskeho-miroveho-fora-k-situaci-v-syrii.html

http://www.novarepublika.cz/2016/02/treti-prohlaseni-ceskeho-miroveho-fora.html