Akce 2019

7. říj, 2019

Program a harmonogram pietního shromáždění u příležitosti oslav 101. výročí vzniku Československa se záštitou prezidenta České republiky

 

 

Klub českého pohraničí, z.s.
Národní rada KČP

Program v sobotu 26. října 2019

 

Pietní akt k uctění památky Edvarda Beneše

Památník Edvarda Beneše v Sezimově Ústí (10:00-13:00)

1. Kladení věnců a kytic u hrobky Hany a Edvarda Benešových delegacemi klubů a subjekty Vlasteneckého fóra samostatně

2. Návštěvy Památníku Edvarda Beneše s audiovizuálním programem a s kvalifikovanými průvodci Husitského muzea v Táboře

3. Prohlídky areálu Památníku Edvarda Beneše a Vily Hany a Edvarda Benešových na osobní rezervaci u Národního muzea Praha

 

Manifestace občanské podpory státnického odkazu Dr. Edvarda Beneše, prezidenta, Budovatele ČSR

Pomník Mistra Jana Husa v Husově parku v Táboře (14:00-16:00)

Fanfára trubkou (14:00)

1. Pochod praporečníků se zástavami vlasteneckých organizací k pomníku Mistra Jana Husa za hraní Husitského chorálu. Seřazení zástav a čestných stráží. (14:00-14:07)

Fanfára trubkou (14:07)

2. Položení věnců a kytic k nohám Mistra Jana Husa (14:08-14:14)

3. Hymna ČR a SR (14:14-14:18)

Fanfára trubkou (14:20)

4. Uvítání účastníků a úvodní slovo představitele vlasteneckých organizací České republiky.

Předseda JUDr. Gustav Janáček,

Předání moderování manifestace přítelkyni MUDr. Kateřině Jirousové, nejmladší člence klubu Okresní rady KČP Táborsko, Dr. Edvarda Beneše (14:20-14:30)

5. Hlavní projev na podporu státnického odkazu Dr. Edvarda Beneše, prezidenta, Budovatele Československa. PhDr. Jiří Jaroš Nickelli (14:30-14:50)

6. Projev experta na ústavní právo (14:50-15:00)

7. Zdravice hostů (15:00-15:20)

8. Přednes básně, MUDr. Kateřina Jirousová (15:20-15:25)

9. Manifest občanské podpory státnického odkazu Dr. Edvarda Beneše, prezidenta, Budovatele Československa. (Táborský manifest) Miloslav Wasserbauer a schválení manifestu účastníky manifestace hlasováním. JUDr. Gustav Janáček (15:25-15:35)

Fanfára trubkou (15:35)

10. Salva čestné jednotky AČR na počest Dr. Edvarda Beneše prezidenta, Budovatele Československa (15:35-15:40)

11. Rozloučení se s panem prezidentem a Mistrem Janem Husem Večerkou na trubce. (15:40-15:45)

26. srp, 2019

Slavnostní shromáždění k 75. výročí Slovenského národního povstání se uskutečnilo dne 26. 8. 2019 v hlavním sále Ministerstva obrany v Praze. Hlavním organizátorem bylo MO ČR, Generální štáb  a Český svaz bojovníků za svobodu.

Přítomni byli i hosté ze Slovenska a Bulharska. Shromáždění se zúčastnil zástupce Vojenské kanceláře prezidenta republiky ČR a zástupci mnoha spolků a organizací - například: svazy letců, dělostřelců, výsadkových veteránů, zahraničních důstojníků 2. světové války, Společnost M. R. Štefánika, Společnost L. Svobody, Klub generálů, Rada seniorů, Česká obec sokolská, Československá obec legionářská, sdružení baráčníků, České mírové fórum, Slovenský zväz protifašistických bojovníkov a další.

Během slavnostního shromáždění byla předána vyznamenání M. R. Štefánika - jako projev úcty a vděku českým občanům - a účastníci uctili minutou ticha padlé a oběti SNP.

Shromáždění zahájil Dr. Eduard Stehlík, ředitel odboru pro válečné veterány MO ČR. Pozdravil účastníky shromáždění jménem ministra obrany Lubomíra Metnara a sdělil, že SNP bylo morálně vítězné, že nezapomínáme a pevně věří, že ani nikdy nezapomeneme. 

Velvyslanec Slovenské republiky Peter Weis poděkoval organizátorům za slavnostní připomenutí akce. 

Tajemník Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Doc. Viliam Longauer zmínil skutečnost, že Hitler směřoval především proti tehdejšímu SSSR,  že o 2. světové válce de facto rozhodla bitva u Stalingradu a připomněl nejdůležitější roli Rudé armády během celé války. Hovořil o roli vynikajících partyzánských velitelů Slovenského národního povstání, které bylo největší povstaleckou akcí v týlu nepřítele. Bylo to také povstání proti Slovenskému štátu. Výrazně ovlivnilo průběh 2. světové války a zapsalo se do dějin Československa. Poděkoval partnerské organizaci - Českému svazu bojovníků za svobodu. Zdůraznil, že toto shromáždění  chápe i jako shromáždění mírové, protože požadavek na život v míru je tím nejdůležitějším! 

Závěrečné slovo pronesl 1. místopředseda ČSBS Ing. Emil Kulfánek, který zdůraznil, že SNP bylo předzvěstí Karpatsko-Dukelské operace, která vedla k osvobození Československa

V projevech zazněla slova o tom, že tímto povstáním se Slovensko postavilo na stranu protinacistické koalice. Řečníci děkovali všem účastníkům SNP- jednalo se o 50 tisíc vojáků a 18 tisíc partyzánů, zúčastnili se ho příslušníci celkem 34 národů, z toho 2000 Čechů.

Citujeme z projevů: "S pokorou a s vděčností se skláníme před účastníky SNP. Musíme chránit odkaz SNP a bratrství Čechů a Slováků."

 

PhDr. Vladimíra Vítová, Ph.D.

předsedkyně ČMF

__________________________________________

 

11. kvě, 2019

Nádherný volně přístupný koncert PÍSNĚ VÍTĚZSTVÍ - na památku obětí druhé světové války a jako poselství míru a jednoty mezi lidmi - se konal v pátek 10.5.2019 večer v Praze na Hradčanském náměstí.

 

Záštitu převzal prezident České republiky Miloše Zemana. Hrály slavné ruské kapely «Хор Турецкого» a SOPRANO. Špičkoví pěvci světového formátu vystoupili v rámci projektu Worldwide Historical Marathon, který se odehraje na centrálních náměstích ve 12 zemích světa na dvou kontinentech. Projekt zaštiťuje ruské Ministerstvo zahraničních věcí, ruské Ministerstvo kultury a vedení Moskvy.

Písně napsané během války propojují miliony lidí různých generací v různých částech světa. Prahou se nesly písně, které kdysi zněly v zchátralých městech a byly krátce zpívány mezi boji. Je v nich skryta historická paměť . Tyto písně, napsané během druhé světové války, připomínají vše, co je opravdu důležité: láska, čest, přátelství, oddanost a mír. Autorem projektu je ruský umělec Michail Turetsky.

Je opravdu smutné, že se tohoto významného koncertu nezúčastnil vůbec žádný český politik a to ani politici alternativy - kromě členů ALIANCE NÁRODNÍCH SIL.

Vladimíra Vítová,

 

https://www.blogto.com/events/worldwide-historical-marathon-unity-songs-toronto/

 

______________________________

 

8. kvě, 2019


Rozhovor Vladimíry Vítové, předsedkyně ČMF pro Sputnik ZDE:

https://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/201904299764390-kdo-se-snazi-stat-v-ceste-nesmrtelnemu-pluku-v-praze/

________________________________________

5. kvě, 2019

Tlak na to, abychom to vzdali, stali se lhostení nejen k historickým událostem, je ohromný. 
Navíc jsme z toho dlouhodobého boje proti šíření nenávisti a násilí unaveni. 
Nevzdávejme to.
Nejlépe to vystihují slova Lenky Procházkové přednesená na Václavském náměstí 2.5.2019. k připomenutí masakru, Oděsa - 2014.
Přijďte projevit svoje odhodlání, že je nutné něco udělat pro budoucí - rozumnou generaci.

za Iniciativu Ne základnám
Eva Novotná, mluvčí

 

............A tak místo autentických událostí raději přenášejí záběry z demonstrací zneužitých mladých lidí, pro které je řvaní v houfu adrenalinem. Jednotné transparenty a fasované deštníky sice mají k molotovovým koktejlům ještě daleko, nicméně pěstováním nenávisti láska nikdy zvítězit nemůže. A proto ani my nepohrdejme těmi mladými zneužitými lidmi, neboť oni nevědí co činí a čemu otvírají naše společné dveře. Neoznačujme je pojmem ztracená generace, když nemáme k dispozici jinou. Naše vnuky totiž budou vychovávat oni, podle cizích namnožených hesel a nikoliv podle našich zásad. My jsme si svou identitu budovali ze zdrojů dlouhodobé národní paměti, oni si ji vybírají jako šaty podle katalogu. Identita je pro ně vratné zboží. Zní to drsně. Ale je v tom i naděje. Jde-li o vratnou záležitost, můžeme je nasměrovat k novému výběru. Doveďme je zpátky k té křižovatce, kterou prošli zbrkle a poslepu. Mějme s nimi trpělivost a pomáhejme jim otevřít oči a udělat ten krok znovu. Tentokrát při plném světle a za plného vědomí. Následné změny v jejich smýšlení nás pak možná překvapí svou intenzitou a jasnozřivostí. Ale tu revoluční změnu v jejich myšlení musíme vyvolat my. V tom spočívá náš úkol.

__________________________