Novinky

10. čvn, 2017

Demonstrace: zástupci SPD, Bloku proti islamizaci, ANS a sportovní střelci a myslivci demon. Kdyby informace o konání této konference vešla ve známost dřív, jistě by byla účast na demonstraci daleko větší. Ale oficiální zpráva o konání konference se v tisku objevila zhruba před dvěma dny.

Další podrobnosti jsou ZDE:
http://video.idnes.cz/?idvideo=V170609_102511_zpravodaj_jaha

9. kvě, 2017

Pochod Nesmrtelný pluk se letos 8. května uskutečnil v Praze na Loretánském a Hradčanském náměstí již podruhé. Přítomny byly zhruba dva tisíce lidí z celé země. Lidé si tak připomněli Den vítězství a pravdivá fakta, týkající se II. světové války - zejména jejího konce. Nesli s sebou fotografie svých předků, kteří během války zemřeli, a byli na ně náležitě hrdi. S radostí nesli tváře a jména svých tatínků, maminek, dědečků a babiček – prostě svých předků, kterých si dodnes velmi váží. Každý měl na své hrudi Georgijevskou stužku -  symbol památky vítězství nad nacismem.

 

Akci organizovalo několik občanských spolků, které podepsaly Memorandum o spolupráci. Hlavními organizátory byly: Občanské sdružení pro multikulturní společnost, Pražský Telegraf, Koordinační rada ruských krajanů, Všekozácký Svaz Českých zemí a Slovenska, České mírové fórum, Společnost Ludvíka Svobody, Slovanský výbor ČR a Český svazu bojovníků za svobodu. Akce se zúčastnili též zástupci ANS.

 

Lidé  veřejně uctili památku vojáků, kteří bojovali na frontách II. světové války za osvobození Evropy od nacismu, i těch, kteří pomáhali osvobozujícím armádám v týlu, a dále všech vězněných a nuceně nasazených i všech nevinných obětí. Účastníci přišli především se záměrem zachovat ve společnosti a v rodinách osobní vzpomínky na generaci, která zachránila svět od nacismu. Vzhledem ke stávající nebezpečné mezinárodní situaci považovali mnozí svoji účast též za symbolické vyjádření občanského postoje — tedy vyjádření odporu k válce obecně.

Od roku 1989 se v naší zemi projevuje snaha pozměnit oficiální historii a to tak, aby vyhovovala jistým mocenským skupinám a jejich zájmům o manipulaci společnosti jako celku. Tento trend je do očí bijící ve všech veřejnoprávních a mainstreamových sdělovacích prostředích a pak především ve školách. Je tedy třeba neustále připomínat, že naši předci položili své životy za to, abychom my všichni mohli žít. A také je nutné říkat zcela jednoznačně, že naši zemi osvobodila především Rudá armáda.

 

Z pódia zazněla i tato slova:

„Vzpomínám na 360 tisíc československých občanů, kteří položili životy i za můj život. Ti všichni si zaslouží úctu. A bohužel není málo rodin, které vůbec neví, jak jejich blízcí skončili a kde. Pamětníci již pomalu nejsou a současná, hlavně mladá generace, by měla vědět, jak to skutečně bylo. Protože není málo těch, kteří historii překrucují…… Připnu si Georgijevskou stužku na kabát, koupím kytici květin a položím ji pod pamětní desku obětem války. Ta kytice ale bude patřit i milionům padlých sovětských a spojeneckých vojáků, jako projevení vděčnosti za můj, a nejen můj, zachráněný život.“

 

Jaroslav Seifert, nositel Nobelovy ceny za literaturu

Přilba hlíny – výběr z básně

 

A kdo dal tankům křídla? Kdo? / Noc čtvrtá byla ze všech nejdelší / to volali, že hoří Pražský hrad. / Však časně zrána ruka obhroublá / mně padla do mých. / Jak se jmenoval ten rudý voják, /  už jsem zapomněl, / však jeho ruku držím dodneška. / Noc pátá poté byla bílým dnem.

 

Praha 8.5.2017, Vladimíra Vítová, předsedkyně ČMF

___________________________________________

Text byl publikován též ZDE Nová republika

http://www.novarepublika.cz/2017/05/pochod-nesmrtelny-pluk-v-praze.html

 

Text byl publiková též ZDE Czech Free Press

http://czechfreepress.cz/vase-free-zona/pochod-nesmrtelny-pluk-v-praze.html

 

Text byl publikován též ZDE Parlamentní listy

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/nazory-a-petice/Vladimira-Vitova-Pochod-Nesmrtelny-pluk-v-Praze-pripomnel-fakta-o-2-svetove-valce-487016

 

Text zazněl ZDE na České nezávislé televizi CNTV

https://www.youtube.com/watch?v=2-qsmqClxwg

 

 

_________________________________________________________________________________

28. dub, 2017

Celosvětová akce „Georgievská stužka“ (Svatojiřská)  byla letos zahájena 24. dubna a bude probíhat až do 9. května.  Poprvé se přivazování stužky uskutečnilo v Rusku v roce 2005 a od té doby se stalo tradicí. Pro miliony lidí je georgievská stužka symbolem paměti a vzpomínky - spojení pokolení a vojenské slávy.

Dnes je pro mnohé ctí pokračovat v této vzniklé tradici, která se stala mezinárodní a rok od roku větší a populárnější. Velký zájem je nejen v Rusku a v bývalých zemích Sovětského svazu, ale také v Evropě. Tradičně největší akce probíhají v Srbsku, Bulharsku, Německu, Itálii, Slovensku a Řecku. Zájem projevili také ve Vietnamu, Izraeli, Indii, Číně a v mnoha dalších zemích. Velká akce je tento rok plánovaná ve Washingtonu a v New Yorku. Také se připojila Kanada. V Latinské Americe zase  Argentina, Brazílie, Nikaragua i Kuba. A poprvé i Afghanistan, Makedonie a Černá Hora.

Specifikem letošní akce je anketa o historii georgievské stužky, kterou budou provádět dobrovolníci. Jestliže lidé nebudou znát odpovědi na otázky, tak obdrží letáček, na kterém je na jedné straně historie vzniku georgievské stužky a na druhé je popsán způsob, jak správně stužku nosit.

Historicky patří tato stuha Řádu svatého Georgije (Řád sv. Jiří), který byl založen carevnou Kateřinou Velikou. Řády s černo-oranžovou stuhou byly vyznamenávány tisíce hrdinů Vlastenecké války roku 1812 i První světové války. V roce 1943 se georgievské barvy staly barvami vojenského Řádu Slávy – vyznamenání za statečnost, které dostal více než milion vojáků.

V České republice s k akci poprvé připojil v roce 2015 Všekozácký Svaz Českých zemí a Slovenska. Letos Georgievskou stužku podporuje také České mírové fórum.  Rozdávání stužek proběhne i v rámci pochodu Nesmrtelný pluk v Praze dne 8. 5. 2017.

_________________________________________________________________________________

Irena Dzjubová, Všekozácký Svaz Českých zemí a Slovenska, www.kazaki.cz

Vladimíra Vítová, České mírové fórum, www.ceskemiroveforum.com

FOTO: 

Georgievská stužka v Ústí nad Labem, dobrovolníci Všekozáckého svazu Českých zemí a Slovenska.

 

Text byl publikován též na PL ZDE:

http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/tiskovezpravy/Akce-Georgievska-stuzka-probehne-v-devadesati-statech-sveta-vcetne-Ceske-republiky-486199

 

Téxt byl publikován též na NR ZDE:

http://www.novarepublika.cz/2017/04/akce-georgievska-stuzka-probehne-v-90.html

 

Text byl publikován též na CFP ZDE:

http://www.czechfreepress.cz/vase-free-zona/akce-georgievska-stuzka-probehne-v-90-statech-sveta-i-v-cr.html

 

 

 ______________________________________________________________________

26. dub, 2017

Nesmrtelný pluk v Česku: důstojná odpověď na zkreslování historie
ČR

Na Den vítězství se v Praze uskuteční pochod Nesmrtelný pluk. „Je nezbytné připomínat pravdivá fakta, týkající se II. světové války a zejména jejího konce a oslav Dne vítězství - osvobození Evropy od nacismu,“ říká v rozhovoru pro Sputnik předsedkyně společnosti České mírové fórum Vladimíra Vítová.

Osmého května se v Praze uskuteční druhý ročník pochodu Nesmrtelný pluk. Jakou účast očekáváte?

Vloni byla účast odhadnuta na tisíc lidí — dle oficiálních údajů Policie ČR. Letos je předpokládaná větší. Nesmrtelného pluku se zúčastní i přímí účastníci bojů, kteří však mají — vzhledem ke svému vyššímu věku — již mnohé zdravotní potíže. A právě jejich účasti je částečně přizpůsoben i celý pochod.


To znamená, že se jedná o dvě části akce a je možné, že se každé z nich zúčastní trochu jiný okruh osob. Když ale sečteme dohromady všechny účastníky, věříme, že celkový počet může dosáhnout dvou tisíc.
Tato akce vznikla v Rusku jako symbol hrdosti na veterány, kteří se zasloužili o náš klidný život v míru. Proč, podle vašeho názoru, přitahuje i Čechy?

Ráda bych upřesnila, že Nesmrtelný pluk poprvé proběhl v květnu 2012 v sibiřském Tomsku. Místní občané se rozhodli velmi zajímavým způsobem připomenout oběti II. světové války. Pochodu se tehdy zúčastnilo 6000 občanů a nesli 2000 portrétů svých předků, kteří bojovali proti nacismu.

Tak vzniklo zcela spontánní hnutí a velmi rychle se rozšířilo — nejen v rámci Ruska, ale i za jeho hranice. Dokonce existuje webová stránka Nesmrtelný pluk, kde je možné se přihlásit a napsat historii svého předka. Již tak učinily stovky tisíc lidí.

Pražský telegraf už mnoho let publikoval medailonky lidí, kteří bojovali proti nacismu, a proto navázal kontakt s výše zmíněným občanským sdružením Nesmrtelný pluk a vloni poprvé byl jedním z realizátorů pochodu v ČR.

Hlavním deklarovaným cílem celého projektu je veřejně uctít památku vojáků všech spojeneckých armád, kteří bojovali na frontách II. světové války za osvobození Evropy od nacismu. Uctít památku předků, kteří pomáhali osvobozujícím armádám v týlu, a dále všech vězněných a nuceně nasazených i všech nevinných obětí. A především zachovat ve společnosti a v rodinách osobní vzpomínky na generaci, která zachránila svět od nacismu.

Vzhledem ke stávající nebezpečné mezinárodní situaci považuje mnoho Čechů svoji účast též za symbolické vyjádření svého občanského postoje — tedy vyjádření odporu k válce obecně.

Jaký význam má Nesmrtelný pluk pro vás?
Je známo, že se od roku 1989 projevuje enormní snaha pozměnit oficiální historii naší země a to tak, aby vyhovovala jistým mocenským skupinám a jejich zájmům o manipulaci společnosti jako celku. Tento trend je do očí bijící ve všech veřejnoprávních a mainstreamových sdělovacích prostředích a pak především ve školách. Falešné povědomí o naší historii je veřejně postaveno na čisté propagandě, která již přes dvacet let den co den opakovaně a systematicky tvrdí neprosté lži.

Nejmarkantnějším případem je to, co zaznělo — samozřejmě bez jakékoliv omluvy — loni v ČT, kde moderátorka zcela bez uzardění řekla, že II. světovou válku rozpoutal Sovětský svaz.

Jako České mírové fórum cítíme odpovědnost za předávání pravdivé a nezkreslené historie. Proto je nezbytné připomínat pravdivá fakta, týkající se II. světové války a zejména jejího konce a oslav Dne vítězství — osvobození Evropy od nacismu.

Neobáváte se provokací protirusky naladěných odpůrců?

Počítáme s tím, že se možná nějakých protestů ujme — jako obvykle — nějaká neziskovka placená ze zahraničí, aby dostála svým „povinnostem", za které je financována.

ZDROJ ZDE:
https://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/201704265181427-nesmrtelny-pluk-Cesko-dustojna-odpoved-zkreslovani-historie/